Gbelec zařídil dvě vítězství pro MOTO FGR

Na poslední závod šampionátu Alpe Adria Cup odjížděl tým MOTO FGR s mladým talentem Martinem Kbelcem především na zkušenou. Přeci jenom najet na neznámém motocyklu pouhých 130 km na motokárové trati a odjet na závody není úplně běžné. Martin je ovšem vyjímečný talent a po několika kolech se s motocyklem skamarádil tak, že se tým porovnání se zkušenějšími jezdci nebál. Handicapem mu bylo při jeho váze 38 kg závaží na motocyklu, které mělo 12 kg, navíc se ještě muselo nalít více benzínu do nádrže, aby byl splněn minimální limit. Motocykl měl tak těžko představitelných 101 kg. V pátečních volných trénincích Martin pravidelně srážel čas výrazně dolů a již od začátku patřil mezi nejrychlejší jezdce. V sobotní kvalifikaci si zajel své maximum, porazil i Itala Gnaniho a zaslouženě si hned v prvním závodě vybojoval překvapivé pole position. Po startu se sice propadl na třetí místo, ale již první zatáčkou projížděl první. Dvě kola se ho drželi Gabriele Gnani a Romana Tomášková, ale brzy se od soupeřů odpoutal a dojel si s náskokem 4 vteřin pro vítězství. Původně měl Martin startovat v neděli na závodě ve Vysokém Mýtě, kde by bojoval o tři tituly v kategorii Mini GP, nakonec se rozhodl na Slovakiaringu zůstat. Jeho cílem je pro nadcházející roky Red Bull rookies cup a každý kilometr na motocyklu MOTO 3 se bude hodit.
V neděli se Martinovi opět podařilo získat v kvalifikaci první místo na startu. Po rozsvícení zelených světel odjel sice až šestý, prvním kolem již projížděl první a byl se ho schopen držet čtyři kola pouze Gnani, který později ze závodu pro poruchu odstoupil. Martin zvítězil s náskokem 25 vteřin před Romanou Tomáškovou a připsal si druhé suverénní vítězství. Ve svých třinácti letech, které oslavil teprve před 14 dny se stal nejmladším vítězem šampionátu Alpe Adria Cup a s největší pravděpodobností mu tento primát již nikdy nikdo nevezme. Díky těmto dvěma vítězstvím obsadil vzhledem k malé konkurenci celkové třetí místo v českém mistrovství.

Miroslav Felgr, majitel týmu:
„Martin mě tento víkend vyrazil dech. Po závodech jezdím téměř 50 let, ale takto raketový nástup jsem opravdu nečekal. Poprvé na velké trati, poprvé si okusil rychlost 220 km. Celý víkend probíhal bez problémů a jediného pádu, Martin ukázal velký progres a dokázal, že je dalším velkým talentem české silnice. V příštím týdnu se rozhodneme, jestli se zúčastníme některého ze závodů IDM nebo jestli byl tento úspěšný víkend pro tuto sezónu závodem posledním. Děkuji celému týmu a partnerům za letošní sezónu, ve které se nám podařilo získat pět vítězství. Tento rok hodnotím jako úspěšný i přesto, že nemáme díky změnám na postu jezdce žádný celkový výsledek“.

Martin Gbelec:
„Celý víkend byl prostě úžasný. Počínaje tím, že jsem vůbec dostal důvěru a šanci jen na motocyklu úrovně MS Moto3, celá práce týmu probíhala ve skvělé atmosféře, a já se snažil se zlepšit při každém vyjetí, což se mě dařilo. Skvělé bylo taky, že motocykl byl vybaven kompletní telemetrií jejíž výsledky jsme s Markem Morávkem pořád analyzovali a já dostával na každý trénink nový úkol v čem se zlepšit. časy se neustále zlepšovaly, ale situaci jsem měl zcela pod kontrolou a nepouštěl jsem se do žádných velkých dobrodružství, ke kterým mi schází více jistoty v podobě dalších najetých kilometrů. Na sobotní ani nedělní závod jsme už nevymýšleli nic nového, jenom zhruba strategii jak by to mělo probíhat. Jsem moc rád , že jsem svými výkony udělal celému týmu FGR radost a ty dvě vítězství už byly jen ta šlehačka na dortu“.