Musíme být spokojeni

Pátým závodem ve španělské Barceloně pokračoval kolotoč MotoGP. Náš tým MOTO FGR přijel do Katalánska dobře naladěn a po povedeném závodě ve Francii plný očekávání, zda se bodíky povedou i na suchu.
Vše bylo umocněno zbrusu novým výfukem od firmy Akrapovič, který máme zatím jako jediný tým a po zkouškách na brzdě vyšel jako nejlepší varianta. Také jsme na motocykl osadili olejový chladič, který nám byl dodán až v Le Mans, a díky počasí, které celý víkend panovalo, byl nezbytný.
Jasper se každým volným tréninkem v parném počasí zlepšoval, a tak jsme netrpělivě čekali, jestli se tento postup projeví i v kvalifikaci. Bohužel se tak nestalo a tým se musel spokojit s 25. místem na startovním roštu. Trochu naděje dodal warm up, ve kterém byl Jasper na 18. pozici.
Start do závodu se mu opět podařil, když se po prvním kole posunul o tři posty. Každým kolem se probíjel startovním polem vpřed, až dojel skupinu pěti závodníků bojujících o 14. místo. V každém kole mezi sebou závodníci absolvovali mnoho duelů a pořadí se neustále měnilo. V 17. kole se Jasper probojoval na čelo skupinky a poté, co si udělal drobný náskok, začal tým věřit v opětovné získání bodů. Nakonec se k nám štěstěna otočila zády a Jasper dojel po velkém boji na celkovém 16. místě se ztrátou necelé dvě desetiny na Španěla Moncaya a Australana Millera. Velkou radost nám udělali konstantně zajížděné časy a celková ztráta 30 vteřin na prvního Vinalese je také velmi povzbuzující do dalších závodů.
Celkově je Jasper s devíti body na 20. pozici, kterou bychom chtěli udržet do konce sezóny. V poháru konstruktérů figuruje značka FGR Honda na sedmém místě.
Pro příští závod v anglickém Silverstone budeme mít novou verzi motoru Honda s upravenými vačkami. Také připravujeme nový airbox a nové kapoty, které přijdou na řadu nejspíše až v příští sezóně.

Komentáře:

Jasper Iwema, jezdec:

„Začali jsme tento závodní víkend s některými novinkami. Hned od začátku jsme byli mnohem více konkurenceschopní. V kvalifikaci jsem se nedostal na maximum, protože jsem špatně načasoval rychlé kolo v závěru tréninku. Na startu jsem z 25. místa našel dobrý rytmus a bojoval jsem o 14. místo. Skupinu jsem většinu času vedl, jelose na maximální možný výkon. V posledním kole jsem byl ve skupině čtyř jezdců, kteří přijeli z mého závětří na cílovou rovinku. Dva z nich jsem předjel, ale skončil jsem těsně za body na 16. místě. Jsem opravdu rád, že jsme schopni bojovat v suchých podmínkách o body. Chtěl bych
poděkovat týmu za tvrdou práci a dobré pracovní podmínky a je jen škoda, že jsme skončili mimo body. Do dalších závodů půjdu s pozitivními pocity.“

Miroslav Felgr, majitel týmu:

„To byl první pořádný závod na suchu, který Jasper zvládl. Bojoval, dal do toho vše, i když samozřejmě 16. místo zamrzí. Tato třída se neskutečně vyrovnala, v kvalifikaci bylo do dvou vteřin 24 jezdců, o to je toto umístění cennější. Do Silverstonu jedeme se vztyčenou hlavou. Víme, že na pravidelné sbírání bodů v každém závodě máme a že dosáhneme bodového přídělu, který jsem si naplánoval před sezónou. Ani si nemyslím, že platíme nějakou nováčkovskou daň, protože téměř ve všech různých statistikách obsazujeme pozice v první polovině startovního pole a motocykl je vždy perfektně nastaven. Na absolutní špičku ztrácíme méně a méně. Tato třída prožívá během sezóny neskutečně rychlý vývoj, proto i my máme na každý závod něco nového, jiného. Musím poděkovat klukům v týmu, opět výborná práce bez chyb. Díky tomu si můžu závody užívat a nemusím se starat, kde co chybí a co se kde zapomnělo. Dík patří partnerům, kteří se na kapotě motocyklu mohli během televizního přenosu několikrát vidět.“