Pole position, smůla i vítězství

Naší další cílovou destinací byl slovenský Slovakiaring, kde se odjel čtvrtý závod českého mistrovství spojený s Alpe Adria Cupem. Tým jel na tomto okruhu teprve podruhé, neboť je Slovakiaring otevřený od loòského roku. Cíl byl jasně daný, zlepšit si čas na tomto okruhu a zvítězit. V pátečních volných trénincich se jezdci seznamovali s tratí a hledali optimální nastavení. Menší problém nastal s motocyklem Tomáše Vavrouše, když mu odskakovalo přední kolo.Problém byl nadvakrát vyřešen odborníkem, panem Haslacherem. V sobotu se pak naši jezdci těšili na dva měřené tréninky. V nich se v dobrém světle ukázal především Karel Hanika, který i přes pád ve svém rychlém kole zvítězil v našem nejrychlejším čase 2:19,078. Před tím proběhla slovní potyčka našeho týmu a organizátorů závodů, díky které se podařilo pro všechny zúčastněné uhádat možnost sledování tréninků a závodů z tribuny, aniž bychom platili nesmyslných 30 euro. Tomáš se postavil na start vedle Karla. Ve warm-upu si naši jezdci pozice na mokré trati vyměnili, když nejrychlejší byl Tomáš. Po poledni bylo odstartováno, Hanika odjel druhý, brzy se však dostal před motocykl MOTO 3 Sherco s italem Capellou a začal si tvořit náskok. Tomáš Vavrouš odjel pátý, zanedlouho se však zařadil do skupiny o druhé místo. Když měl Hanika náskok 12 vteřin, zajel do boxů (stop and go) za údajně pozdně sundané nahříváky, po objetí jednoho kola však pro drobnou závadu musel ze závodu odstoupit. Vavrouš se mezitím dostal na 1.místo před Capellu a vytvořil si dvě kola před koncem bezpečný náskok, když madař Gyutai upadl. Tomáš nakonec o jednu vteřinu zvítězil před Capellou. Odvezl si tak pohár za vítězství v Alpe Adria Cupu, českého mistrovství, rakouského mistráku i juniorů. Dostal se tak v celkovém hodnocení před stájového kolegu Haniku o 8 bodů, který si odváží jeden bod a pohár za pole position v Alpe Adrii. Jsme v půlce závodní sezóny a věřme, že tento výpadek (první v sezóně) se již nebude opakovat. Jak řekl Karel Hanika starší, Kája byl morální vítěz. Nyní se motocykly budou připravovat na rakouský Salzburgring, kde se jede za 14 dní pátý podnik IDM.

Tento závod pojede tým MOTO FGR opět pouze s Karlem Hanikou. Komentáře jezdců: Tomáš: páteční tréninky byly o tom, abych si po KTM opět zvyknul na FGR - pracovali jsme na nastavení, nicméně to výkonově pořád nebylo úplně ono. V sobotu se to prokázalo v Q1, kde jsem v rychlých pasážích na týmového kolegu dost ztrácel. skončil jsem třetí a do Q2 jsme na tom ještě zapracovali - takže jsem se posunul na druhé místo.Přesto to v rychlých pasážích nebylo úplně ono.V Q2 navíc začalo pršet a tak jsem měl po Anglii trochu výhodu, protože jsem teď na vodu zvyklý :-)

Start do závodu byl ok - konečně se mi starty docela daří. Stájový kolega mi trochu poodjel a já musel bojovat s italským jezdcem na Moto 3.V půlce závodu jsem ale šel do čela a už si to nenechal vzít. .i když jsem musel jet naplno až do cíle..Vítězství mně posunulo do čela tabulky českého mistrovství. Závody na Slovensku mají super atmosféru, okruh je zajímavý, přišlo dost lidí a myslím, že jsme jim ukázali dobré závody.

Nyní se musím rychle přesunout do Holandska na okruh v Assenu, kde mne čeká o víkendu další závod juniorského Mistrovství světa RedBull Moto GP rookies cup a hned následuje další závod v Mugellu v Itálii“. Karel: O víkendu se nám moc nedařilo. V pátek jsem objel jen 8 kol kvůli poruše na motorce. V 1. sobotní kvalifikaci jsem zajel rychlý čas, který stačil na pole position, ale pak jsem měl tvrdý pád na uklouznutí předního kola přibližně ve 160km/h. Byl jsem trochu domlácený, ale i tak jsem v další kvalifikaci zajel ještě lepší čas. Start do nedělního závodu se mi povedl, i když jsem byl až druhý, ale už v prvním kole jsem byl první. V druhém kole jsem dostal penalizaci průjezd boxy díky tomu, že jsem měl příliš dlouho nahříváky na kolech. Měl jsem předtím náskok 12 seknud a 8 sekund jsem pak ztrácel na první místo. Myslím, že ztrátu na 1. místo bych sjel. Bohužel kolo po projetí boxy se zadřel motor, takže jsem nedojel. Je to škoda, ale to jsou závody“.