První závody Chmelíka u FGR v nové třídě

Belgický Zolder, neznámá trať byla naše první zastávka v letošní sezóně IDM.
Zajímavý, ale poměrně nebezpečný okruh byla očekáváním, jak že to vlastně bude z konkurencí v letošní sezóně. Cílem před sezónou bylo dojíždět do první pětky, ale ani v jednom závodě se nám tento výsledek nepodařilo zajet. Páteční volné tréninky Láďa započal pěkným čtvrtým místem a ukončil na sedmé pozici. V chladné dopolední sobotní kvalifikaci zajel Láďa sedmý čas, který by mohl být o poznání lepší, škoda jenom, že si rychlejší jezdce našel až na samotném závěru. V odpoledním mokrém tréninku jasně dominoval, ale zajetí před koncem tréninku a následném rychlém osychání trati znamenalo celkové druhé místo za hlavním holandským favoritem Schoultenem. Odpolední závod tak znamenal druhou řadu. Start se Láďovi příliš nepodařil a během prvního kola se propadl na jedenácté místo. Probíjení se přes soupeře a zkrácení závodu kvůli dešti znamenalo v cíli, stejně jako v kvalifikaci sedmé místo. Nedělní warm kvůli rozmarům počasí prakticky nebyl, někteří jezdci, včetně Ládi nestihli ani jedno měřené kolo. Druhý víkendový závod začal o poznání lépe než sobotní, po startu se Láďa dostal do skupinky bojující o čtvrté až sedmé místo, ale začínající déšť znamenal přerušení závodu. Aby nebylo smůly málo, vrazil do našeho jezdce, který se vyhýbal pádu německý závodník a počechral tak naší FGeRku. Při restartu, který byl vyhlášen jako mokrý se všichni jezdci rozhodli pro suché obutí. Bohužel hned po slušném startu se začal Láďa propadat, když díky předchozímu incidentu nemohl zatáček na pravou stranu a dotrápil se do cíle na devátém místě. Motocykl prochází kontrolou, v současné době nevíme, jestli to odnesla kyvná vidlice nebo rám. Seznámení s konkurencí tak máme za sebou a odvážíme si celkem 16 bodů.

Miroslav Felgr, majitel týmu
„Máme za sebou nelehký víkend. Trochu smůly a rozmary počasí nás připravili o nemálo bodů, ale máme před sebou ještě 12 závodů, takže není třeba zoufat.
U Ládi vždy bude rozhodovat start, neboť velký váhový handicap bude hrát v každém závodě velkou roli. Víme, že každý závod můžeme bojovat o pódium a v případě mokrého závodu o vítězství, což Láďa předvedl ve druhé kvalifikaci, kdy naděloval druhému téměř dvě vteřiny. Je potěšující, že přibývá v naší třídě závodníků, ale i tak je vidět ve všech třídách množstevní propad. Bohužel se nám letos prvně vymstilo, že jsme neodjeli testovat do Španělska a museli jsme zrušit dva naplánované testovací turnusy. Se šesti natestovanými dny se závody vyhrávat nedají. Nyní máme pět týdnů pauzy, které využijeme k testování a vyzkoušíme nové kapoty, abychom byli na další závod v Oscherslebenu dobře připraveni. Láďa patří mezi nejzkušenější jezdce a vím, že můžeme bojovat v každém závodě o druhé místo, Schoulen je zatím nedostižný. Oproti soupeřům má také nevýhodu, že to byly v nové třídě MOTO 3 jeho první závody vůbec. Stále ovšem bojujeme s neobsazený postem elektronik. Před sezónou jsme měli domluveného špičkového elektronika z Německa, ale před závodem v Brně přestal reagovat na jakýkoliv kontakt. I přes mé mnohaleté známosti se mi stále nedaří nikoho adekvátního do týmu sehnat“.

Ladislav Chmelík, jezdcec
„Kdyby zapršelo, možná bylo vše jinak. Páteční tréninky se jely na suchu, i když občas poprchávalo. Seznamování s novou tratí pro mě nebylo vůbec jednoduché, jelikož jsem neměl k dispozici elektronika, tak veškeré nastavení bylo podle "ucha". První kvalifikace se jela na suchu, ale bylo pěkně zataženo, takže nikdo nevěděl, kdy to spadne. Snažil jsem se, co nejdřív dostat do tempa a zajet rychlé kolo. Bylo z toho až 7. místo, takže hodně za očekáváním. Druhá kvalifikace se jela na vodě, bylo tedy jasné, že postavení na startu bude podle časů z té první. Hned na začátku jsem zajížděl první časy s náskokem přes dvě sekundy, ke konci to začalo osychat, tak jsem zajel, abych šetřil gumy. Skončil jsem tedy druhý. Moc jsem si přál, aby do závodu zapršelo, protože jen tak bylo možné v dané situaci atakovat pódiové umístění. To se, ale nesplnilo, jelo se na suchu. Start jsem měl průměrný, ale v prvním kole jsem ještě 2 místa ztratil. Tím, jak se změnily otáčky na 13 500 podle řádu IDM, měl jsem šestku posledních 50 metrů přetočenou a na rovině jsem ztrácel. Jel jsem ve skupině o šesté místo, několikrát jsme se vyměnili, ale začalo pršet a závod byl přerušen. Chyběly jen 4 kola do cíle, takže restart nebyl. Skončil jsem sedmý. Start do druhého závodu byl lepší, držel jsem se na sedmé pozici a jel jsem ve skupině o 4., jenže začalo zase poprchávat, přede mnou spadl na KTM, musel jsem ubrat a zezadu do mě nalítl Marcel. Ohnul mi výfuk a kotouč a měl jsem bouchnutý ráfek, naštěstí jsem to ustál a nešel k zemi, závod byl přerušen. Po restartu se jelo zase na suchu, jel jsem s tím ráfkem, takže jsem měl potíže v pravých zatáčkách, byl jsem rád, že jsem dojel do cíle. Bylo z toho jen 9. místo, ale každý bod se počítá. čeká nás ještě mnoho práce, ale teď se musím soustředit na zkoušky ve škole, abych se mohl za měsíc plně věnovat třetímu závodu IDM v Oscherslebenu“.