Závod nezávod u MOTO FGR v Mugellu

Maratón tří po sobě jdoucích závodů jsme zakončili v italském Mugellu, tentokráte za stálého, teplého počasí. Ve volných trénincích Jasper zaznamenával slušný pokrok, když se každý trénink posouval pořadím až na shodné 16. místo s francouzským závodníkem Masbouem. To byla dobrá výchozí pozice pro kvalifikaci, a také v týmu zavládla dobrá nálada po nepříliš zdařilém úvodu.
Kvalifikace však snad ani nemohla dopadnout hůře, Jaspera vytlačil v první polovině tréninku mimo trať Australan Sissis na KTM. Jasper musel ve vysoké rychlosti proti bariéře jedoucí motocykl položit, zůstala mu ale pod ním noha a odnesl to pravý kotník. Motocykl FGR také nedopadl dobře, neboť čelním nárazem byly poškozeny vidlice i rám. Mechanici proto museli postavit v podstatě celý nový motocykl a končili hodně po půlnoci.
31. místo na roštu nebylo v tu chvíli tím nejdůležitějším. Jasper čekal, jak se do nedělního závodu zranění vyvine, nakonec se rozhodl pokračovat. Ve warm upu nechtěl nohu příliš zatěžovat a soustředil se především na závod, i když výchozí pozice nevypadala nadějně.
Odstartoval zhruba třicátý a kolo za kolem se postupně probojovával do skupinky čtyř jezdců, kteří bojovali o 19. místo. Dokázal předjet i je, ale posun ze zadních pozic mu zabral příliš mnoho času, aby bylo reálné myslet na dojetí skupiny, bojující o 11. až 18. místo a na tolik kýžené další body. V osmém kole Jasper vyjel mimo trať kvůli závadě, zajel hned do boxu, kde byl problém odstraněn, ale nakonec se rozhodl v závodě kvůli bolestem nepokračovat.
Máme tedy za sebou druhý nedojetý závod po sobě, navíc se zraněním, před sebou ale dlouhou pauzu před dalším závodem v americkém Indianapolis. Jasper tak bude mít čas na uzdravení a my na vyhodnocení dosavadního vývoje a na co nejlepší přípravu motocyklu i týmu na zbývajících osm závodů.
Miroslav Felgr, majitel týmu: „Jsem z víkendu trochu rozčarován. Když už se povedl poslední volný trénink, všichni věřili, že dobrý čas zvládne Jasper zopakovat i v kvalifikaci. Vše ale dopadlo úplně naopak. Zraněný Jasper, hodně poničený motocykl a nakonec nedojetý závod. Můj velký dík patří především mechanikům, kteří v sobotu odvedli skvělou práci, i když se na neděli příliš nevyspali. Jasperovi samozřejmě přeji brzké udravení. Za měsíc se motocykl FGR prvně koukne za velkou louži, kde snad už smůlu konečně prolomíme“.
Jasper Iwema, jezdec: “O víkendu jsme byli silnější a silnější. Po třetím volném tréninku s umístěním na šestnáctém místě jsme čekal dobrou kvalifikaci. Kvalifikace však dopadla katastrofálně, když jiný jezdec přidal v zatáčce více plynu a vyvezl mě mimo trať. Výsledkem byl velmi nepříjemný pád, 31. místo na startu a zraněný kotník, který hodně bolí, a proto jsem nebyl schopen ho v závodě naplno používat. Do závodu jsem dostal injekci proti bolesti, abych to byl vůbec schopen vydržet. Po startu jsem postupoval až na 20. místo, ale závod jsem kvůli drobné závadě a zranění nakonec nemohl dokončit. Nyní před sebou máme letní pauzu, kterou využiji především na zotavení, abych se mohl v plné síle vrátit do druhé poloviny sezóny, která začíná ve městě Indianapolis“.